Dansk English Telefonbog Log på
Besøgende siden 1. september, 2006: 2012899 Kontakt Webmaster     
 
Navn / Telefonnr
Navn / E-mail
Telefonbog
Du kan få vist en udskriftsvenlig version af telefonbogen her.
Professorer
Navn Telefon/E-mail Adresse
Inger Mechlenburg +45 2167 9062
inger.mechlenburg@clin.au.dk
Department of Ortopaedics
Aarhus University Hospital
Tage-Hansens Gade 2
DK-8000 Aarhus C
Kjeld Søballe +45 7846 7425
kjeld@soballe.com
Århus Sygehus
Ortopædkirurgisk Center
Hoftesektionen
Tage-Hansens Gade 2
8000 Århus C
 
Lektorer
Navn Telefon/E-mail Adresse
Joan Bechtold (001) 612 3336 6609
bechtold@umn.edu
700 10th Avenue South
Minneapolis, MN 55415
USA
Maiken Stilling +45 7846 7466
maiken.stilling@clin.au.dk
Aarhus University Hospital
Building 10A
Tage-Hansens Gade 2
DK - 8000 Århus C
Stig Storgaard Jakobsen +45 4097 6165
stig.jakobsen@ki.au.dk
Department of Orthopaedics
Bygn. 10a
Tage-Hansens Gade 2
8000 Århus C
Denmark
 
PhD
Navn Telefon/E-mail Adresse
Helene Honoré +4578419052
helene.honore@midt.rm.dk
Regionshospitalet Hammel Neurocenter
Voldbyvej 15A
8450 Hammel
Helle Østergaard +45 6171 8026
helle.oestergaard@viborg.rm.dk
Hospitalsenhed Midt
Regionshospitalet Viborg
Fysioterapien
Heibergs Allé 4
8800 Viborg
Julie Sandell Jacobsen +45 5186 6165
julie_svj@hotmail.com
Kaj Døssing +45 5160 2237
dkv@dadlnet.dk
Mats Bue +4525599294
matsbue6@rm.dk
Department of Orthopaedic Surgery
Regional Hospital Horsens
Sundvej 30,
DK-8700 Horsens

Orthopaedic Research Laboratory
Aarhus University Hospital
Noerrebrogade 44, building 1A
DK-8000 Aarhus C
Pelle Emil  Hanberg +45 28744852
pellehanberg@hotmail.com
Peter Bo Jørgensen +45 2442 2004
pbj.forskning@gmail.com
Thomas Falstie-Jensen
tfalstie@gmail.com
Thomas Frydendal
thomas.frydendal@rsyd.dk
 
Stud.med.
Navn Telefon/E-mail Adresse
Josefine Slater
josefine.slater@gmail.com
Maja Brøgger Thomassen
maja.broegger.thomassen@post.au.dk
Mathias Bendtsen
bendtsen_mat@hotmail.com
 
Post doc
Navn Telefon/E-mail Adresse
Alma Becic Pedersen 8942 4815
abp@dce.au.dk
Klinisk Epidemiologisk Afdeling, Kompetencecenter Nord, Aarhus Universitetshospital, Olof Palmes Alle 43-45, 8200 Århus N
Anders  Troelsen +45 2733 7008
a_troelsen@hotmail.com
Hvidovre University Hospital,
Dept. of Orthopaedics,
Kettegård Allé,
DK-2650 Hvidovre,
Denmark
Anette Liljensøe +45 2296 9301
anetteliljensoe@hotmail.com
Aarhus University Hospital
Orthopaedic Research Unit
Building 10A, room 13
Tage Hansens Gade 2
DK- 8000 Aarhus C

Birgit Skoffer +45 8617 6890
BSkoffer@dadlnet.dk
Brian  Elmengaard +45 27155043
brianelm@dadlnet.dk
Orthopaedic Research Laboratory, Aarhus University Hospital
Norrebrogade 44, bygn 1A, DK-8000 Aarhus C
Britta Hørdam +45 2221 4383
bhoerdam@mail.dk
Charlotte Hartig Andreasen +45 8949 9698
hartig@dadlnet.dk
Aarhus University Hospital
Orthopaedic Research Unit
Building 10A, room 5
Tage Hansens Gade 2
DK- 8000 Aarhus C.
Hanne Birke Sørensen +45 2826 8609
hanne.birke@ki.au.dk
Henrik Daugaard
henrik.daugaard@regionh.dk
Aarhus Universityhospital, Orthopaedic Center, Building 1a, Level 1, Norrebrogade 44, DK-8000 Aarhus
Jennie Maria Christin Strid +45 2342 0949
jmc@strid.se
Jeppe Lange 26853290
jeppe.lange@clin.au.dk
Sundvej 30
Jeppe Barckman
jeppebarckman@dadlnet.dk
Juozas Petruskevicius 99323750
juope@rn.dk
Ortopædkirurgi Nordjylland
Sdr. Skovvej 11.
9000 Aalborg
tlf.: 99 32 34 44
Jørgen Baas +45 42921110
baas@ki.au.dk
Ortopædisk Forskningslaboratorium,
Aarhus Sygehus
Norrebrogade 44, Bygn. 1A
DK-8000 Aarhus C
Karen Toftdahl Bjørnholdt 78426104
karenbjo@rm.dk
Regionshospitalet Horsens
Sundvej 30
8700 Horsens
Kasra Zainali +45 89494234
kasrazainali@gmail.com
Orthopaedic Research Lab.
Aarhus University Hospital,
Nørrebrogade 44, 1A
DK-8000 Aarhus C
Kirill Gromov +45 5192 9196
kirgromov@yahoo.dk
Tage-Hansens Gade 2
8000 Århus C
Afd. E
Lone Ramer Mikkelsen +45 8722 2851
lonemike@rm.dk
Department of orthopedic surgery
Silkeborg Regional Hospital
Falkevej 1-3
DK-8600 Silkeborg
M Nygaard
Marianne Toft Vestermark 89494135
marianne.t.vestermark@gmail.com
Ortopædkirurgisk Forskningslaboratorium
Århus Universitetshospital
Nørrebrogade 44, Bygning 1A
8000 Århus C
Marie Bagger Bohn
ccbmbr@post.tele.dk
Department of sports traumatology, afd. E
Århus sygehus,
building 10A
THG, 8000 Aarhus C
Mette Koefoed +45 5093 2032
koefoed_mette@hotmail.com
Mette Sørensen 89494135
mette@s-sorensen.dk
Ortopædkirurgisk Forskningslaboratorium
Århus Universitetshospital
Nørrebrogade 44, Bygning 1A
8000 Århus C
Mette Holm Hjorth
mettehh20@gmail.com
Mette Krintel Petersen +45 2234 1717
annempte@rm.dk
Department of Ortopaedics
Aarhus University Hospital
Tage-Hansens Gade 2
DK-8000 Aarhus C
Mette Ørskov Sjøland +45 7557 1520
oerskov@dadlnet.dk
Michael Kjeldager Tjørnild +45 20743410
michtjoe@rm.dk
Dep. of Orthopedics
Aarhus University Hospital
DK-8000 Aarhus
Mikkel Tøttrup +45 6170 4276
mikkel_tottrup@hotmail.com
Nina Dyrberg Lorenzen +45 89497885
ninalore@rm.dk
Aarhus University Hospital
Orthopaedic Research Unit
Building 10A, office # 33
Tage-Hansens Gade 2
DK- 8000 Aarhus C.
Ole Rahbek 89493333
ole_rahbek@mail.dk
Ortopædkirurgisk afd E
Nørrebrogade
Århus Sygehus
8000 Århus C
Ole Gade Sørensen +45 2534 0198
olegades@hotmail.com
Department of Orthopedics, Hospital of Holstebro &
Department of Orthopedics, University Hospital of Aarhus, THG
Pia Kjær Kristensen +45 7842 7209
pia.kjar.kristensen@horsens.rm.dk
Department of Orthopedic Surgery, Regional Hospital Horsens, Sundvej 30, DK-8700 Horsens
Rasmus Cleemann
rasmus.cleemann@clin.au.dk
Orthopaedic Research Laboratory
Aarhus University Hospital
Noerrebrogade 44, building 1A
DK-8000 Aarhus C

Silkeborg Regional Hospital
Department of Orthopaedics
Falkevej 1-3
DK-8600 Silkeborg
Rehne Hansen 28128710
RLHA@ki.au.dk
Tage-Hansens gade 2
bygn 10a, room 27
8000 Aarhus C
Denmark
Rikke Vestergaard 8949545484
rikke.vestergaard@ki.au.dk
Hjerte-Lunge-Kar-Kirurgisk Afd T, Aarhus Universitets Hospital Skejby, Brendstrupgårdsvej 100 8200 Aarhus N
Samir Munir
samir_munir@myfastmail.com
Orthopaedic Research Lab
Aarhus Sygehus
Norrebrogade 44, Bygn. 1A
DK-8000 Aarhus C
Sepp de Raedt +45 2629 2686
sepp.de.raedt@ki.au.dk
Signe Kierkegaard
sk@clin.au.dk
Ortopædkirurgisk Forskning,
Bygning 10 A, kontor 5
Aarhus Universitetshospital,
Tage-Hansens Gade 2,
8000 Aarhus C
Steffen Jacobsen
steffen.jacobsen@hh.hosp.dk
Sys Hasslund
Sys.Hasslund@ki.au.dk
Human Genetik
Aarhus Universitet
Wilhelm Meyers Allé 4
8000 Aarhus C
Søren Kold 8949 3333
s.kold@dadlnet.dk
Ortopædkirurgisk afd E
Nørrebrogade
Århus Sygehus
8000 Århus C
Denmark
Theis Thillemann 89497781 / 28933818
theithil@rm.dk
Aarhus University Hospital
Orthopedic Research Unit
Building 10A, room 38
Tage-Hansens Gade 2
DK - 8000 Århus C
Thomas Baad-Hansen
baadhansen@dadlnet.dk
Department of Orthopedics
Aarhus University Hospital
Tage Hansensgade 2, Building 10A
DK-8000 Aarhus C
Denmark
Thomas  Jakobsen +45 8949 4133
thomas.jakobsen@ki.au.dk
Orthopaedic Research Lab,
Aarhus University Hospotal,
Norrebrogade 44,
Building 1A
DK-8000 Aarhus C
Thomas Bo Jensen
tbjensen@hotmail.com
Thomas Dahl Nielsen +45 2878 2877
thomniel@rm.dk
Thomas H.L. Jensen +45 2993 1227
thomasj@inano.dk
Ny Munkegade, Bygning 1522, rum 132, 8000 Århus C
 
Bioanalytikere/laboranter
Navn Telefon/E-mail Adresse
Anette Baatrup +45 8949 4133
anette.baatrup@ki.au.dk
Ortopædisk Forsknings Lab., Nørrebrogade 44, Bygn.1A,1.tv, DK-8000 Aarhus C
Anna Bay Nielsen +45 7846 4133
anna.bay@clin.au.dk
 
Sekretærer
Navn Telefon/E-mail Adresse
Tina Stenumgaard +45 7846 7471
tinasten@rm.dk
Department of Orthopaedic Surgery
Aarhus University Hospital
Entrance J, J115
Level 1
Palle Juul-Jensens Boulevard 99
DK-8200 Aarhus N
 
Statistiker
Navn Telefon/E-mail Adresse
Niels Trolle Andersen 8942 6134
trolle@biostat.au.dk
Department of Biostatistics
University of Aarhus
Bartholins Alle 2
8000 Aarhus C
 
Projektkoordinatorer
Navn Telefon/E-mail Adresse
Inger Krog-Mikkelsen +45 7846 7202; +45 7846 5025
krog-mikkelsen@ki.au.dk
Clinical Research Unit
Department of Orthopaedics
Aarhus University Hospital
Tage-Hansens Gade 2
Building 9A
DK-8000 Aarhus C
Rikke Mørup +45 7846 7202
rikke.morup@ki.au.dk; ortoforsk@ki.au.dk
Clinical Research Unit
Department of Orthopaedics
Aarhus University Hospital
Tage-Hansens Gade 2
Building 7B, office 962
DK-8000 Aarhus C
 
Forskningsmedarbejder
Navn Telefon/E-mail Adresse
Nikolaj Odderskær +45 5196 4300
nodderskaer@gmail.com
Bandagist-Centret
Ortopædiske Bandagerier og Skomagerier A/S
Torsøvej 1A
DK-8240 Risskov
 
Stud.scient.
Navn Telefon/E-mail Adresse
Anne Thomasen
au610187@post.au.dk
Beyra Dabla
beyradabla@gmail.com
Camilla Vejlgaard
camilla.vejlgaard2@post.au.dk
Cecilie Schmidt Østergaard
201303199@post.au.dk
Christina Nielsen Bræmer
201702863@post.au.dk
Christina Bach Sandholm
au614392@post.au.dk
Jonas Kristensen 28762548
JonasK90@gmail.com
Josefine Beck Larsen
josefine.beck.larsen@post.au.dk
Malene Østergaard 24864592
201802549@post.au.dk
Mikkel Oxfeldt
Mikkeloxfeldt@hotmail.com
Nanna Sofie Astrup Pedersen
au276343@post.au.dk
Sarah Ankjær Langberg
sarah.ankjaer.langberg@post.au.dk
Sofie Bech-Jørgensen
au614087@post.au.dk
Tine Maria Bonde Christiansen
tine.maria.bonde.christiansen@post.au.dk
Trine Brade de Place
trine.brade.de.place@post.au.dk
Troels Kjeldsen 60137627
troelskjeldsen@hotmail.com
Dalgas Avenue 4
8000 Aarhus C
 
Cand.scient.
Navn Telefon/E-mail Adresse
Anton Elsner +45 30 27 55 28
ahelsner90@gmail.com
Sektion for idræt
Institut for folkesundhed
Dalgas Avenue 4
8000 Aarhus C
Christina Krogner Caspersen
christina.krogner.caspersen@post.au.dk
Ditte Unbehaun
ditte.joergensen.unbehaun@post.au.dk
Ida Birn
ida_birn@hotmail.com
Ida Birgitte Bramming 28784358
bramming86@hotmail.com
Syddansk Universitet
Jakob Rasmussen +45 4058 6766
post2jakob@hotmail.com
Jeppe Schultz +45 28 26 83 15
jeppeschultz@gmail.com
Sektion for idræt
Institut for folkesundhed
Dalgas Avenue 4
8000 Aarhus C
Jesper Bie Larsen +45 2826 8459
jesperbielarsen@gmail.com
Julie Boje
julieboje@post.au.dk
Kasper Stentz-Olesen +45 2869 6688
jegerkasper@live.dk
Ortopædkirurgisk Forskning, Bygning 10A
Aarhus Universitetshospital, Tage-Hansens Gade 2, 8000 Aarhus C
Lisa Cecilie Urup Reimer
lisa.cecilie.urup.reimer@post.au.dk
Lotte Rønnow
lolor5_5@hotmail.com
Lotte Sørensen 29409915
lotte@kruga.dk
Louise Mortensen
lpmortensen@hotmail.com
Syddansk Universitet / Ortopædkirurgisk afdeling E, Aarhus Universitetshospital, Tage-Hansens Gade 2.
Louise Baad Jensen 26136063
louise.baad.jensen@post.au.dk
Maria Biehl Gustafson 25367674
mariabiehl@gmail.com
Marianne Tjur +45 2685 0731
marianne.tjur@sundhed.au.dk
Merete Nørgaard Madsen
merete.noergaard.madsen@post.au.dk
Mette Bjørn Nielsen
projektprotokol@gmail.com
Ninna Rysholt  Poulsen
ninnarysholt@gmail.com
Pernille Simonsen
Pirnille@hotmail.com
Ortopædkirurgisk afdeling E, Aarhus Universitetshospital, Tage-Hansens Gade 2, bygning 10A
8000 Århus C
Rikke Daugaard
maildaugaard@gmail.com
Rima El Jashi
projektprotokol@gmail.com
Sara Birch +45 4126 2831
sara_birch@hotmail.com
Sebrina Hansen
sebrinah@hotmail.com
Sigrid Rasmussen
sigridrasmussen@hotmail.com
Stian Langgård Jørgensen 78429705
stiajo@rm.dk
Livstilscenter Brædstrup, Regionshospitalet Horsens
Sygehusvej 20
8740 Brædstrup
Thomas Kristian Hansen
thansen1986@gmail.com
 
 
Kalender

Publikationer
Acute and chronic effects of early progressive resistance training on knee pain and knee joint effusion after unicompartmental knee arthroplasty.
Kristensen MS, Jørgensen PB, Bogh SB, Kierkegaard S, Mechlenburg I, Dalgas U.
Reference values and variation of acetabular angles measured by computed tomography in 170 asymptomatic hips.
Mechlenburg I, Stilling M, Rømer L, de Bruijne M, Søballe K, de Raedt S.
Patient-reported outcome and muscle-tendon pain after periacetabular osteotomy are related: 1-year follow-up in 82 patients with hip dysplasia.
Jacobsen JS, Søballe K, Thorborg K, Bolvig L, Storgaard Jakobsen S, Hölmich P, Mechlenburg I.
 Ortopædkirurgisk Forskning Aarhus Universitetshospital Palle Juul-Jensens Boulevard 99 Indgang J 8200 Aarhus N Tel: +45 7846 7471 
  All rights reserved
Powered by SimpleNet CMS